
Review by János Mácsai presented in Bartok Radio’s Új Zenei Újság (New Music Journal) programme, 4 July 2021.
As the name suggests, the Görög Sisters are siblings: Enikő Görög and Noémi Görög are originally from Subotica, but they studied in Beograd. They are exceptionally skilled young pianists who perform as a piano duo. I don’t know whether they play solo too, it would be worth checking it out. They are truly excellent pianists, which I ought to mention first of all.
In the framework of ArTRIUM, we could hear a very interesting programme, including the Gogol Suite by Alfred Schnittke. This is a very intriguing, deeply ironic and sarcastic piece. It lines up Prokofiev, Stravinsky, Shostakovich and many others. I would say that Schnittke belonged to the group of still tolerated modernists. He lived in Germany, and as a matter of fact, I don’t know how popular he was. He is quite known in Germany though. This collection or series of seven pieces contains plenty of ironic references to different classical pieces. For example, the piece starts — almost in the first beats of the overture —with Beethoven’s Symphony No. 5, and then the movements or the characters somehow connect to some of Gogol’s figures.
The Gogol Suite is a very exciting, interesting and entertaining piece. It contains shorter and longer movements alike. Afterwards, we could hear the premiere of Balázs Kecskés D’s Partita, more precisely its arrangement for two pianos. He is an outstanding young composer – maybe it’s no secret to the audience. Partita was originally composed for one piano, upon Domonkos Csabay’s request, perhaps four years ago. However, the version for two pianos is a new piece, transcribed by the composer himself especially for the Görög Sisters. The piece consists of a Toccata, an Aria and a Chaconne movement, and then ends with a longer epilogue. The concert then featured a piece, a definitely amusing musical composition by Samuel Barber. The 1952 work is absolutely entertaining, but clearly 20th century American style. It includes all the results and merits of the music of bygone centuries, yet it is light-hearted and entertaining music. Thereafter the Görög Sisters perfomed a few beautiful, lyrical pieces written by the Latvian composer Selga Mence.

Although the programme was extremely balanced in terms of quality, too, what I most liked, or what I feel to be the most important for us, was Partita composed by Balázs Kecskés D. It is a very exciting, versatile piece. It begins with a Toccata, as I have already mentioned, and this movement is developed as a theme rooted in the Baroque tradition of alternating slow and fast tempos. The piece utilizes the entire sound space of the piano. This seems evident with two pianists at the keyboards, yet it is not that simple. This sound space is filled gradually until it becomes a sort of ethereal music. If harmonics could be played on a piano, this piece would certainly make use of them. Partita is a sweeping piece and is also sufficiently virtuoso. It is worth getting to know the entire work, because it is extremely versatile. This piece also connects to popular music, since the third movement, the Chaconne was composed after or at least in reminiscence of a pop song sung by Katy Perry.
As far as the performers are concerned, as I have already said, they are spellbounding. To be more precise, they are extremely skilled, virtuoso pianists. Their play is dynamic, vigorous, energetic, and their captivating, clear-cut rhythms alone are pure joy to listen to. At the same time, these rhythms are flexible, which could be perfectly demonstrated in these pieces. Yet, the melodic line is somehow well-contoured and graphic.
The fundamental question of piano duos is to what extent the pianists can be in union. I had the most remarkable experience: the Görög Sisters were in perfect harmony, they did not waver, not even for a microsecond. They are not only sisters, they sound like one person with four hands. Their play is unbelievably synchronized. They are a really remarkable duo. If you are not familiar with them, browse the Internet a bit, and you will surely encounter many pieces played by them: Enikő Görög and Noémi Görög.
Mácsai János kritikája a Bartók Rádió Új Zenei Újság c. műsorában, 2021.07.04.
A Görög Sisters, amint a nevükből is lehet sejteni, testvérpár: Görög Enikő és Görög Noémi. Szabadkai születésűek és Belgrádban tanultak. Két egészen kivételes nagyszerű ifjú zongorista hölgyről van szó, akik duót alkotnak. Nem tudom, hogy játszanak-e szólóban, érdemes lenne egy kicsit utánanézni. Egészen kiváló zongoristák, ennyi elöljáróban is el tudok mondani.
Nagyon érdekes műsort hallhattunk az ArTRIUM keretében. Elhangzott egy Alfred Schnittke mű, a Gogol-szvit. Ez egy nagyon érdekes, erősen ironikus, szarkasztikus darab. Egyszerre van benne Prokofjev, Sztravinszkij, Sosztakovics, sok mindenki. Azt mondhatnám, hogy a tűrt modernisták kategóriájába tartozott Schnittke. Németországban élt és tulajdonképpen nem tudom, mennyire lett népszerű. Németországban elég jól ismerik. Ez a hét részletből álló darab vagy kis sorozat rengeteg ironikus utalást tartalmaz különböző klasszikus darabokra, például mindjárt Beethoven 5. szimfóniájával indul majdnem az első ütemekben a nyitány, azután pedig valahogy kapcsolódnak a tételek vagy a karakterek Gogol különböző figuráihoz. Nagyon izgalmas, érdekes, szórakoztató darab. Van benne rövidebb, hosszabb tétel. Azután egy Kecskés D. Balázs ősbemutatót hallhattunk: Partita, ennek a kétzongorás változatát. Kecskés D. Balázs kitűnő fiatal zeneszerző – ezt talán nem kell mondani a hallgatóknak. Ez eredetileg egyzongorás mű, Csabay Domonkos kérésére készült talán négy évvel ezelőtt. A kétzongorás változat viszont friss darab, kifejezetten a Görög testvérek kérésére írta át Kecskés D. Balázs. Egy Toccata, egy Ária és egy Chaconne tétel hangzik el, a végén pedig van egy hosszabb epilógus. Utána volt egy Samuel Barber mű, ami egy kifejezetten szórakoztató zenei kompozíció. 1952-es darab, abszolút szórakoztató zene, de olyan amerikai módra 20. század. mindenféle eredménye, erénye benne van a korábbi évszázadok zenéjének is és mégiscsak könnyed és szórakoztató muzsika. Utána pedig Selga Mence lett zeneszerzőnek hangzott el néhány nagyon szép lírai darabja.
Ami nekem a legjobban tetszett, bár nagyon egyenletes volt a műsor minőségi szempontból is, vagy úgy gondolom, hogy talán számunkra a legfontosabb, az Kecskés D. Balázs Partitája, ami egy nagyon izgalmas, sokszínű darab. Egy Toccatával kezdődik, ezt már említettem, és egy lassú-gyors barokk tradícióban gyökerező formálás jellemzi ezt a tételt. Teljesen kihasználja a zongora hangterét. Ez két zongorista esetén evidensnek tűnik, de azért nem olyan egyszerű dolog. Fokozatosan töltődik ki ez a hangtér és valamiféle éteri zene lesz belőle. Ha lenne olyan lehetőség a zongorán, hogy üveghangot játszanak, akkor ez tulajdonképpen azzal élne. Egy nagyon nagyívű szép darab és kellőképpen virtuóz is. Érdemes az egész művet megismerni, mert nagyon sokszínű. Ennek is van egy könnyűzenei vonatkozása a harmadik tételben, a Chaconne-ban, mert Katy Perrynek egy pop-slágerére íródott, vagy arra emlékezik legalábbis ez a mű.
Ami az előadókat illeti, már mondtam, hogy kitűnőek. Részletesebben azt lehet mondani, hogy két nagyon képzett, virtuóz zongorista. Dinamikus, erőteljes, életteli, ahogy játszanak és olyan pompás, feszes ritmusokat játszanak, hogy ez külön önmagában élvezet. És mégis rugalmasak ezek a ritmusok. Ezekben a darabokban nagyon jól meg is lehetett mutatni ezt. Mégis valahogy éles és rajzos a dallamvezetés, amit játszanak. A zongoraduóknak az alapkérdése, hogy mennyire tudnak együtt lenni. Ez egészen hihetetlen: soha, egyetlen mikroszekundumig nem hallottam, hogy ne lennének tökéletesen együtt. Nemcsak a valóságban testvérek, hanem mintha egy személynek lenne négy keze. Hihetetlen koordinált módon játszanak együtt. Úgyhogy nagyon figyelemre méltó zongorista páros. Hogyha valaki nem ismerné őket, érdemes egy kicsit utánanézni, a neten is sok mindent lehet velük hallani: Görög Enikő és Görög Noémi.
Leave a Reply